Odcinek 7

odc.7

MISTRZOSTWA EUROPY 1992 W SZWECJI były ostatnimi w których brało 8 drużyn podzielonych na 2 grupy oto skład grup;
GR A – SZWECJA ,FRANCJA ,ANGLIA ,DANIA
GR B – NIEMCY ,HOLANDIA ,SZKOCJA ,W.N.P - BYLY ZSRR
mistrzostwa miały zaskakujący przebieg zastępująca JUGOSLAWIE w której wybuchła wojna ,DANIA stała sie rewelacja turnieju a bohaterem był PETER SMEICHEL bramkarz Duńczyków.
w pierwszym meczu DANIA zremisowała z ANGLIA 0-0
w drugim meczu DANIA uległa SZWEDOM 0-1
w trzecim meczu DANIA musiała wygrać i wygrała z FRANCJA 2-1 tym samym awansowała do półfinału a z tej grupy awansowała jeszcze SZWECJA.
z turnieju odpadły ANGLIA i FRANCJA której trenerem był MICHEL PLATINI a grał ERIC CANTONA.

z drugiej grupy do półfinału awans uzyskały NIEMCY i HOLANDIA a odpadły SZKOCJA i W.N.P
PARY POLFINALOWE;
DANIA - HOLANDIA
SZWECJA - NIEMCY
najpierw gospodarze SZWEDZI nie dali rady MISTRZOM SWIATA - NIEMCOM ulęgając 2-3.
a dzień później OBRONCY TYTULU MISTRZA EUROPY HOLENDRZY nie dali rady rewelacyjnym DUNCZYKOM przegrywając po rzutach karnych 4-5.w meczu i po dogrywce było 2-2.
a decydującego karnego nie strzelił MARCO VAN BASTEN.
A WIEC FINAL NIEMCY - DANIA.
w tym finale przez cały mecz przewagę miała DANIA która wygrała 2-0 i została MISTRZEM EUROPY.BYLA TO SUPER - SENSACJA.

miesiąc później rozpoczęły sie LETNIE IGRZYSKA W BARCELONIE a na nich znakomicie spisali sie POLSCY PILKARZE.

w pierwszym meczu grupowym POLSKA pokonała KUWEJT 2-0 po 2 golach JUSKOWIAKA.
w drugim meczu POLSKA grała z aktualnym MISTRZEM EUROPY DO LAT 21 - WLOCHAMI i Polacy zagrali jeszcze lepiej i wygrali 3-0 po golach JUSKOWIAKA ,STANKA I MIELCARSKIEGO.
w ostatnim meczu grupowym POLSKA zremisowała z USA 2-2 po golach JUSKOWIAKA I KOZMINSKIEGO.
awans do ćwierćfinału w którym POLSKA pokonała KATAR 2-0 po golach KOWALCZYKA I JALOCHY.
półfinał z AUSTRALIA i polska kanonada i wygrana 6-1 po 3 golach JUSKOWIAKA,2 KOWALCZYKA I JEDNEJ BRAMCE SAMOBOJCZEJ.
WIELKI FINAL NA CAMP NOU Z HISZPANIA najpierw gola do szatni strzela KOWALCZYK i do przerwy 1-0 dla POLSKI.
druga polowa i ataki HISZPANII która w kilka minut strzela 2 gole i wychodzi na prowadzenie 2-1.

ale nasi wałczą jak lwy i STANIEK po znakomitej wrzutce BRZECZKA wyrównuje na 2-2 i juz w doliczonym czasie gry HISZPANIE wykonują rzut rożny powstaje zamieszanie pada strzał na polska bramkę i któryś z naszych obrońców blokuje strzał ale myli naszego bramkarza i piłka trafia do hiszpańskiego napastnika ktory technicznym strzałem pod poprzeczkę strzela gola i HISZPANIA WYGRYWA 3-2 a POLSKA ZOSTAJE TYLKO WICEMISTRZEM OLIMPIJSKIM.
ALE GRALI SUPER.
SKLAD POLSKI - KLAK ,JALOCHA ,WALDOCH ,LAPINSKI - GESIOR ,SWIERCZEWSKI ,KOZMINSKI ,BRZECZEK - JUSKOWIAK ,KOWALCZYK.
ten odcinek poświęciłem dwom najważniejszym wydarzeniom w 1992 roku a w następnym wracam do INTEROWSKIEJ HISTORII.

Wiadomości (utwórz nową)